SAPUNOTEKA
Podjetje Sapunoteka deluje od leta 2007, ko sta jo ustanovila zasebna in poslovna partnerja Ivan Milišić in Marija Plavić. Nastalo je iz osebnega zadovoljstva in hobija ustanoviteljev, od tam pa se je organsko razvilo v posel. Že od samega začetka se razvija na trdnih temeljih, z jasno vizijo. Proizvodnja se nahaja v osrednji Dalmaciji pri Šibeniku le korak stran od narodnega parka Slapovi Krke.
Temelji
- kakovost je na prvem mestu; kvalitetne sestavine in embalaža
- znanje; spoštovanje tradicionalno pridobljenega znanja o zdravilnih zeliščih ter dodajanje sodobnih pristopov povezanih s proizvodnjo kozmetike
- etična odgovornost; brez uporabe sestavin živalskega izvora, brez testiranja na živalih
- naravne sestavine; brez dokazano in / ali potencialno škodljivih sestavin
- ekološki pristop; okolju prijazna embalaža, zmanjšanje odpadkov
- lokalnost; v veliki meri uporabljamo lokalne vire s čemer si prizadevamo za trajnostni razvoj v sozvočju s skupnostjo.
Poslanstvo
Poslanstvo je osnovno vodilo poslovanja podjetja Sapunoteka: ponuditi kakovostne kozmetične izdelke, ki bodo odražali njihove temeljne vrednote, brez kompromisov.
SESTAVINE
Izdelki Sapunoteka temeljijo na naravnih sestavinah. Tukaj so na kratko predstavljene osnovne sestavine, ter tudi tiste, ki se jim izogibamo in zakaj to počnemo.
Osnovne sestavine
- oljčno olje - oljčno olje je osnovno olje, ki ga uporabljamo. Tako v kozmetiki kot milih ga najdemo v visokem odstotku.
- voda - vir vode je reka Krka, voda pa se dodatno očisti s filtracijskim sistemom, ki je nameščen v našem proizvodnem obratu. Ta voda, brez klora in neobdelana z sevanjem, je idealna voda za uporabo v kozmetiki, saj ne vsebuje dražilnih sestavin.
- eterična olja - za aromatiziranje mil in kozmetike ne uporabljamo umetnih parfumskih olj, temveč le čista eterična olja. Koncentracije prisotnih eteričnih olj so prilagojene formulacijam, v katerih se uporabljajo tako, da povzročijo pozitivne učinke, po katerih so znani, in pod mejo draženja kože. Večina eteričnih olj, ki jih uporabljamo, je domačega izvora (sivka, smilj, meta, lovor, pomaranča, žajbelj, janež...). Vsa olja, ki jih uporabljamo, pa so kemotip1.
- morska sol - morsko sol uporabljamo v kopelih, milih in pilingih za telo v kozarcih. Morska sol se pridobiva lokalno iz Jadranskega morja s sušenjem morske vode na soncu (kar je okolju najbolj prijazen način pridobivanja soli).
- bazna olja - bazno olje je izraz, ki se uporablja za olja in maščobe, pridobljene iz rastlinskih virov (oljčno, kokosovo, mandljevo...). Vsa bazna olja, ki jih uporabljamo, so hladno stiskana, torej dobljena s stiskanjem plodov ali semen, brez uporabe kemičnih topil. Na ta način dobimo najbolj kakovostna olja, bogata z različnimi hranili. Ta hranila pri višjih temperaturah niso stabilna. Vroče stiskanje (stiskanje s cvrtjem ali segrevanjem) daje večje količine olja, vendar so olja slabše kakovosti. Olja, dobljena z ekstrakcijo topil imajo pogosto ostanke topil in so zaradi tega slabše kakovosti. Zato se tudi njih izogibamo. Nekatera olja, ki jih uporabljamo v svojih izdelkih, so tudi iz certificiranega ekološkega kmetovanja (karitejevo maslo, mandlji, makadamija, nočurka, avokado, ...)
- konzervansi – večina naših izdelkov ne vsebuje konzervansov (mila, šamponi, pilingi, olja). Kreme in losjoni pa vsebujejo certificirane EKO konzervanse Ecocert, kateri so odobreni za uporabo v naravni kozmetiki.
- emulgatorji - emulgatorji so potrebni, da je emulzija (kombinacija olja in vode) stabilna, tj. da se oljna in vodna faza ne ločita. Emulgatorje uporabljamo v kremah, losjonih in pilingih. Za emulgatorje, ki jih uporabljamo, je značilno, da so naravnega in rastlinskega izvora, medtem ko je večina emulgatorjev sintetičnega ali živalskega izvora. Poleg tega so naši emulgatorji certificirani z organskim poreklom (Ecocert).
- surfakanti (površinsko aktivne snovi) - da bi šampon lahko opravljal svojo funkcijo, je potrebna površinsko aktivna snov, ki omogoča raztapljanje maščob in umazanije v vodi. Tudi milo je površinsko aktivna snov, vendar žal pusti film na laseh, zlasti na dolgih, in ni primerno za pranje las. Zato je treba uporabiti druge površinsko aktivne snovi. Uporabljamo Sodium Coco Sulfate iz certificiranega ekološkega kmetijstva.
- barve - barve se uporabljajo v milih in v kopelih. Uporabljamo izključno naravne barve, katere imajo poleg vizualne / estetske funkcije običajno še dodatno funkcijo (različne gline, kurkuma, kakav, paprika, zelena glina, aktivno oglje ...).
Sestavine, katerih se izogibajo
- sestavine živalskega izvora - najpogosteje se uporabljajo živalska maščoba, čebelji vosek, med, čebelji strup, lanolin, keratin, različna mleka in jogurti, jajca.... Poleg teh sestavin je mogoče dobiti številne sestavine živalskega in rastlinskega izvora (glicerin, stearinska kislina...), zato v tem primeru vedno izberemo samo tiste, ki jih dobimo iz rastlinskega izvora. - palmovo olje / maščoba.
- palmovo olje je številka ena sestavina v milih, vendar je gojenje palmovega olja izredno škodljivo za okolje, saj uničuje deževne gozdove in naravne habitate, da bi posadili oljne palme. To olje se uporablja, ker je izjemno poceni in daje čvrsto, a premalo negovano milo.
- mineralno olje - mineralno olje je priljubljena sestavina običajne kozmetike zaradi izjemno ugodne cene in dobrega obnašanja na koži. Vendar želimo, da naša kozmetika zagotavlja maksimum, zato uporabljamo rastlinska bazna olja, ki koži poleg zaščite nudijo še vrsto drugih koristnih sestavin.
- parabeni - parabeni so skupina konzervansov, ki se pogosto uporabljajo v kozmetiki. Imajo široko paleto delovanja in so precej poceni. Vendar pa različne študije kažejo njihovo potencialno škodljivost. Znanstvena stroka tukaj ni enotna. Mi pa smo se vendarle odločili, da se tej sestavini izognemo.
- silikoni - silikoni se pogosto uporabljajo tudi v običajni kozmetiki, zlasti v formulacijah za lase, pa tudi v kremah, namenjenih negi kože. So priljubljena sestavina zaradi občutka, ki ga puščajo, čeprav njihov učinek ni dolgotrajen niti globok. Mi ne uporabljamo silikonov zaradi njihove škodljivosti za okolje, zlasti za morje in vodna okolja.
- mikroplastika (mikrobeads) - zaradi okoljske škode, ki jo povzroča, ne uporabljamo mikroplastike, ki se sicer pogosto uporablja v zobnih pastah in pilingih.
- SLES (Sodium Laureth Sulfate), Natrijev Isethionate Sulfate... - to so površinsko aktivne snovi, pridobljene s postopkom etoksilacije, za katere mnogi menijo, da so škodljivi.
- Aloe vera gel - sicer priljubljena sestavina v naravni kozmetiki, vendar je zaradi sestavine aloina, ki jo vsebuje, kot možni vzrok raka uvrščena v "razred 2B". O njegovi škodljivosti ni soglasne odločitve, kot pri parabenih, vendar smo se odločili, da se ji izognemo.
Embalaža
Za nas je izredno pomembno, da je embalaža, ki jo uporabljamo, okolju prijazna, torej da ima minimalen negativni vpliv na okolje. Trudimo se, da bi čim bolj zmanjšali uporabo plastike za enkratno uporabo, zato je večina naših izdelkov "plastic free".
Velika večina embalaže je kupljena lokalno (aluminijaste cevi, kartonske cevi, steklene steklenice, papirnate vrečke, ...). Poleg okolijskega vidika nam je pomembno, da embalaža ustreza najvišjim standardom kakovosti. Aluminij in temno steklo ne reagirata z vsebino, ohranjata svežino, zmanjšujeta zunanje vplive (kot so svetloba, kisik). Dejstvo, da poleg hrane in kozmetike pakirajo v embalažo iz aluminija in stekla tudi zdravila, govori o kakovosti teh dveh materialov.
leonida.jarni –
Krema za roke je prijetnega in dolgotrajnega vonja, se lepo vpija v kožo. Zelo mi pomaga pri suhi in razpokani koži. Priporočam vsem. Izdelek je ODLIČEN.